Yamaç Paraşütü Nedir ?

Kulüp ve yamaç paraşütü eğitimi hakkında bilgilendirme, merak ettikleriniz...
Kullanıcı avatarı
Ali Aytaç
Tam Adı: Ali Aytaç
Kulüp ID: 2008001
İletişim:

Yamaç Paraşütü Nedir ?

Mesaj gönderen Ali Aytaç » 04 Eyl 2013, 02:34

Yamaç paraşütü, sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava araçları (ÇHHA) sınıfına girer. ÇHHA içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur.

Kullanılan malzemelerin ithal ve özel olması nedeniyle maliyeti oldukça yüksektir. Ancak yine de diğer havacılık sporlarıyla karşılaştırıldığında uçmanın en ucuz yolu olduğu görülür.

Yamaç paraşütünde sağ ve sol olmak üzere iki fren ipi bulunmaktadır. Bu sayede istediğimiz yere çok yumuşak iniş yapma imkanımız bulunmaktadır. Ayrıca çoğu insanın düşündüğü gibi yamaç paraşütü rüzgar nereye eserse oraya değil, siz nereye isterseniz oraya gider.

Yamaç paraşütü genellikle "tehlikeli" olarak bilinse de kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alınarak yapıldığı takdirde "tehlikesiz"leşmektedir. Yamaç paraşütünde yanlış bilinen bazı durumlar vardır. Kazaların sebebi ters rüzgar değildir ve böyle bir durum yoktur. Rüzgar kalkış ve inişte tam karşıdan esecek şekilde kanadımız serilir.Kalkış yaptıktan sonra rüzgarın esme yönü önemli değildir. Kazaların çok büyük oranı olumsuz hava koşullarında meydana gelmektedir. İyi eğitim almış bir pilot havayı tanır ve uygun olmayan şartlarda uçuş gerçekleştirmez. Eğitimin büyük önemi vardır ve çok ciddiye alınmalıdır. Kesinlikle kendi başına öğrenebilinecek bir spor değildir.

Kullanılan malzemeler dahi eğitim, orta seviye, ileri seviye olarak değişmektedir. Diğer bir konu ise yamaç paraşütünde “atlama” terimi kullanılmaz bunu yerine “ kalkış “ terimini kullanırız.Yamaç paraşütünde kalkış, serbest paraşütte ise atlama yapılır. Serbest paraşütte “ düşüş”, yamaç paraşütünde ise “ süzülüş ” vardır. Serbest paraşüt ile yamaç paraşütü çok benzetilse de aslında çok farklıdırlar. Serbest paraşüt bir adrenalin, yamaç paraşütü ise bir doğa sporudur.

Yamaç paraşütü eğitimi önce teorik eğitimle başlar. Teorik eğitimde; malzeme bilgisi, aerodinamik, uçuş tekniği, meteoroloji anlatılan bazı konulardır.Teorik eğitim sonrası öğrenciler yer eğitimine geçerler. Yer eğitiminin amacı öğrencilere yerde kanatla olan reflekslerinin gelişmesini sağlamak ve temel hareketleri öğretmektir.Yer eğitimini bitiren öğrenci önce 30-40 metre yükseklikteki tepelerden en az 10 adet başlangıç uçuşu gerçekleştirir. Bu uçuşlar çok kısa süreli olup öğrencinin tecrübesinin arttırılması ve hareketlerin (dönüşler, kalkış, iniş vb.) öğretilmesi amaçlanır. Daha sonra yükseklik artarak eğitim sürdürülür. Başlangıç eğitimi biten öğrenci artık yüksek irtifa eğitimine hazır hale gelir. Bu eğitim süreci öğrencinin becerisi ve hava koşullarına da bağlı olarak sürer. Yer eğitimi ve başlangıç eğitimi genelde biraz yorucu geçer. Fakat ayağınız yerden kesildiği ilk andan itibaren her şeyi unutur gökyüzünün ve uçmanın keyfini, özgürlüğün tadını çıkarırsınız.

Yamaç paraşütünü belirli sağlık koşullarına uyan hemen herkes yapabilir. Birçok kulüp, dernek, kurs vb. kuruluşlar bu sporun eğitimini vermektedir. Türkiye'de bu sporun eğitimini veren üniversite kulüpleri de bulunmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Havacılık Kulübü yamaç paraşütü eğitimi veren bu üniversite kulüpleri arasındaki aktif kulüplerden birisidir. Her güz dönemi başında yamaç paraşütü öğrenmek isteyen öğrenciler için yamaç paraşütü başlangıç eğitimi açılır.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir