• info@ytuhavk.org

Sıkça Sorulanlar v2

Kulübünüzün faaliyetleri nelerdir ?

  Geçmiş yıllarda sportif havacılığın çeşitli alanlarında faaliyet gösterse de kulüp olarak son yıllardaki tek faaliyet alanımız yamaç paraşütüdür. Yamaç paraşütü dışındaki alanlar senelere göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte güncel bilgi için yönetim kuruluna başvurunuz.

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi başvurusunu ne zaman yapabilirim ?

  Her eğitim-öğretim dönemi başında yamaç paraşütüne istekli öğrenciler için başlangıç eğitimi açmaktayız. Üniversitemizin açıldığı ilk 2-3 hafta başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu süreç dışındaki başvurularınız için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi başvurusunu nereye, nasıl yapabilirim ?

  Üniversitemizin açıldığı ilk 2-3 hafta kurulan standlarımızdan, web-forum sayfamızdan veya sosyal medya sayfalarımızdan güncel duyuruları takip edip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimine herkes katılabilir mi ?

  Başlangıç eğitimi için belirlediğimiz kontenjan ve kriterler doğrultusunda, belirli sağlık koşullarına uyan her YTÜ öğrencisi katılabilir.

Yamaç paraşütü eğitimleriniz sadece YTÜ öğrencilerine yönelik mi ? Dışarıdan katılım kabul ediyor musunuz ?

  Hayır. Yamaç paraşütü eğitimlerimiz genel olarak YTÜ öğrencilerine açıktır. Üniversitesinde aktif havacılık kulübü bulunmayan yamaç paraşütüne istekli öğrencilerin talebine karşılık veremediğimiz için üzgünüz.

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi için kriterleriniz nelerdir ?

  Yamaç paraşütünde kullanılan malzemeler belirli kilo limitleri için yapılmıştır. Kulübümüzdeki malzeme durumuna göre başlangıç eğitimi için en az 50 kg en fazla 94 kg ağırlıkta olmak gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için sağlık ve fiziki koşullar nelerdir ?

  Özel olarak fiziksel bir çaba gerektirmez. Kadın-erkek, genç-yaşlı her kesimin rahatlıkla yapabileceği bir spordur. Koşmanıza engel teşkil edecek fiziksel engeller, kalp ve omurga rahatsızlıkları, epilepsi, denge bozukluğu vb. bazı rahatsızlıklar bu sporu yapmanıza engel teşkil etmektedir. Belirgin veya şüphelendiğiniz bir rahatsızlığınız varsa lütfen kayıt öncesinde yetkililerle paylaşıp, doktorunuzdan sağlık raporu almayı deneyiniz.

Yükseklik korkum var. Yamaç paraşütü yapabilir miyim ?

  Evet. Yükseklik korkusunda yaşanan boşluk ve tedirginlik duygusu ancak dik bir yerden aşağı doğru baktığınız zaman yaşanır. Yamaç paraşütünde belirli bir eğimden kalkış gerçekleştirildiğinden, uçuşlarda ise etrafı harita gibi gördüğünüzden yükseklik hissi duyulmaz. Psikolojik danışman ve yazar Hüseyin Öztürk, yamaç paraşütündeki kontrollu yükseklik kavramıyla yükseklik korkusunun beyinde farklı kodladığını, bu sebeple yükseklik korkusu olanların da yamaç paraşütüyle uçabildiğini söylüyor.

Yamaç paraşütü tehlikeli bir spor mudur ?

  Yamaç paraşütü kurallarına göre ve limitler içinde yapıldığı takdirde son derece güvenlidir. Risk her zaman vardır. Önemli olan riski yönetmek ve en aza indirgemek. Burada insan faktörü devreye girmektedir. Örnek vermek gerekirse; arabalar kaza yapmaz, sürücüler kaza yapar. Uygun olmayan meteorolojik koşullarda ve seviyemize uygun olmayan malzeme kullandığımız zaman kaza kaçınılmaz olur.

Yamaç paraşütü ekstrem bir spor mudur ?

  Hayır. Ekstrem sporlar, herhangi bir spor etkinliğinin riski artıracak şekilde yapılması olarak tanımlanıyor. Oysa yamaç paraşütü riski azaltacak tüm önlemler alınarak yapılıyor. Bu şekliyle yamaç paraşütü bir ekstrem spor değil, bir doğa sporudur.

Ne kadar yükseklikten atlıyoruz ?

  Öncelikle atlamıyoruz ! Yamaç paraşütü ile atlayış yapılmaz, kalkış yapılır. Atlama terimi serbest paraşüt ile yamaç paraşütünün karıştırılmasından kaynaklı kullanılır. Yamaç paraşütü ile başlangıç uçuşları 100 m altındaki tepelerden gerçekleştirilir. Seviye ilerledikçe yükseklik yavaş yavaş artar.

İlk uçuşlarımızı eğitmen eşliğinde mi yapacağız ?

  Hayır. Uçuşlardan önce havalanmanızın mümkün olmadığı düz bir zeminde yer çalışması ile kanadı nasıl kontrol edeceğiniz öğretilecek. Uçuşlarda tamamen tek başınıza olacaksınız. Eğitmen telsiz komutlarıyla sizi yönlendirecektir.

Başlangıç eğitiminin içeriği nedir ?

  Öncelikle çeşitli konuların anlatıldığı derslerden oluşan teorik bir eğitim göreceksiniz. Daha sonra sınava tabi tutulacaksınız. Sınavdan sonra uygulamalı eğitim yani uçuşlarımızı ( 10 adet alçak tepe uçuşu ) gerçekleştiriyoruz.

Teorik eğitimler nerede ve ne zaman veriliyor ?

  Teorik eğitimlerimizi YTÜ yerleşkelerinde yapıyoruz. Genellikle dönem başında olmak üzere uygulamalı eğitim öncesinde teorik dersler verilir.

Uygulamalı eğitim ( uçuşlar ) nerede ve ne zaman veriliyor ?

  Uygulamalı eğitimlerimizi Pamukkale-Denizli ‘de 3-5 günlük konaklamalı blok başlangıç eğitimi olarak veriyoruz. Bu eğitimler uzun süreli tatillerde yani bayram, yarıyıl gibi zaman aralıklarında yapılır.

Başlangıç eğitimimi bitirdikten sonra tek başıma uçuşlarımı gerçekleştirebilir miyim ?

  Hayır. Yamaç paraşütü ile uçmak kolay olduğu kadar bir o kadar da riski içinde barındırır. Yamaç paraşütü ile tek başımıza eğitmen desteği olmadan uçuş yapabilmek için belirli bir seviyeye gelmemiz ve tecrübe edinmemiz gerekir. Bu kulübümüzde yaklaşık olarak 2 yıllık bir süreci kapsar. ( Burada tek başımıza uçuştan kasıt komutsuz uçuştur. )

Başlangıç eğitiminden sonra uçuşlar devam edecek mi ?

  Evet. Fakat başlangıç uçuşlarında gösterdiğiniz performans dolayısıyla uçuşlarınızı devam ettirmenizde hayati risk görünüyorsa uçuşlarınız eğitmen kararı ile durdurulur. Bunun haricinde eğitim seviyeleri arasında bir üst seviyeye geçiş için belirli kriterler ve kontenjan vardır. Gereklilikleri yerine getirdiğiniz zaman kulüp bünyesinde yamaç paraşütü eğitimlerine devam edebilirsiniz. Öğrencinin herhangi bir aşamayı tamamlaması otomatik olarak bir sonraki aşamaya geçebileceği anlamına gelmemektedir.

Yamaç paraşütü uçuşlarında hangi ekipmanlar kullanılır ?

  Kanat ( yamaç paraşütü ), harness ( kuşam ), yedek paraşüt, kask, telsiz ve bot yamaç paraşütü uçuşlarında kullanılan temel ekipmanlardır. Bunlardan biri eksik olduğu takdirde uçuş gerçekleştirilmez. Bunların yanında ileri seviye için bazı ekipmanlar da mevcuttur.

Yamaç paraşütü ekipmanlarının fiyatları ne kadardır ? Malzeme alacak mıyız ?

  Yamaç paraşütü ekipmanları ithal olduğu için pahalıdır. Takım olarak fiyatı 3000 euro civarındadır. Fakat bu spor uçmanın en ucuz yoludur. Kulüp bünyesinde alacağınız eğitim için bot dışında tüm ekipmanlar kulüp tarafından karşılanmaktadır.

Uçuşlarda kullanacağımız botlar nasıldır ? Nereden temin edebiliriz ? Fiyatı nedir ?

  Yamaç paraşütü uçuşlarında kullanacağımız botlarda bulunması gereken iki önemli özellik vardır. Birincisi bilek koruması olan bilekli bir bot kullanmalıyız. Diğer özellik ise tabanının şok emici ve arazi şartlarında güçlü tutunma sağlaması ( Örneğin “Vibram” taban ) gereklidir. Uçuşa başlayabilmek için eğimli ve engebeli bir arazide tepeden aşağıya doğru koşmamız gerekmektedir. Bilekleri saran bir bot bu koşuyu daha güvenli hale getirmektedir. Ayrıca başlangıç eğitiminde zaman zaman sert inişler yapılabilir. Bilek koruması ve şok emici taban bu durumlarda olası burkulmaları ve incinmeleri önlemek adına çok yararlı olmaktadır. Yamaç paraşütü için özel olarak üretilmiş botlar kullanılabilceği gibi, trekking ve hafif dağ yürüyüşlerine yönelik üretilen ve bilek koruması olan botlar da başlangıç eğitiminde yeterli olacaktır. Elinizde bu özelliklerde bir bot yoksa piyasada çeşitli marka ve fiyatlar da botlar mevcuttur. Spor ürünleri satan, outdoor mağazalar veya internet sayfalarından gerekli araştırmayı yapabilirisiniz. ( Bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bot seçiminde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.)